04-8573232

אזרחים ותיקים

היחידה לטיפול באזרח הוותיק פועלת על מנת לדאוג לרווחה רגשית, פיזית וחומרית של אוכלוסיית האזרחים הוותיקים, (נשים מגילאי 62 וגברים בגיל 67), על ידי מתן מענים פרטניים, קבוצתיים וקהילתיים.

היחידה פועלת בשיתוף פעולה עם, "עמותת סחל"ב"- לאזרח הוותיק בקהילה, (האגודה למען הקשיש בטירת כרמל), הפועלים ביחד להרחבת המענים הקיימים למען האוכלוסייה המבוגרת.

צוות היחידה המונה עובדות סוציאליות ועובדות סמך מקצועי, עוסק בטיפול ומעקב תוך שימת דגש על קשר ומעקב אחר קשישים בודדים ועריריים.

הצוות דואג למיצוי זכויות מול הרשויות, מניעת פגיעה ואלימות כלפי קשישים, סיוע לזקן להוסיף ולהתגורר בביתו תוך שמירה ושיפור יכולתו התפקודית על ידי ניצול המשאבים הקיימים לשיפור ולשמירה על איכות חייו.

 

היחידה מציעה מגוון מענים בתחומים השונים בהם :

  • קבלת קהל וביקורי בית, מעקב וליווי של קשישים ובני משפחתם ומתן טיפול תמיכתי בבעיות הקשורות בזקנה, משברים, חוויות אובדן, התמודדות עם שינויים הקשורים ביכולת התפקוד ובמצב הבריאותי, יחסים בין-דוריים ועוד.
  • ריכוז נושא חוק סיעוד וייעוץ לגבי הגשת תביעה לביטוח לאומי בנושא חוק סיעוד ועובדים זרים.
  • הפעלת חוקי הגנה על זקנים וחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות.
  • ייעוץ והשמה לגבי סידור בבית אבות או נופשון .
  • הפעלת קבוצת תמיכה לבני משפחה המטפלים בחולה דמנטי.
  • מתן עזרה חומרית על פי קריטריונים הנקבעים על ידי משרד הרווחה.

 

היחידה לאזרח הוותיק מפעילה ביחד עם "עמותת סחל"ב מספר פרויקטים בהם נוטלים חלק רבים מתושביה המבוגרים של העיר.

להלן הפירוט

קהילה תומכת:

פרויקט שמטרתו הגברת תחושת הביטחון של קשישים ע"י הצטרפות לקהילה התומכת.

חברי הקהילה התומכת  זוכים לשרות רפואי במשך 24 שעות ביממה, לליווי ולקשר אישי של אב או אם קהילה , לעבודות תחזוקה קלות בבית ,לפעילות חברתית, מסיבות, חגיגות ימי הולדת וחגים וטיולים בכל הארץ.

הקהילה התומכת פועלת מזה שנים רבות, בעיר מופעלות 3 קהילות תומכות וחברים בה  מאות תושבים אשר הצטרפו לקהילה ונהנים מהשירות החשוב הזה.


תכנית למניעת הזנחה והתעללות בקשישים .

צוות היחידה לטיפול באזרח הוותיק  מטפלים בקשישים ובני משפחתם הסובלים מהתופעה ומתערבים במצבים של זקנים בסיכון הסובלים מאלימות פיזית, אלימות מילולית, הזנחה, ניצול כספי, ועוד. כל זאת במטרה לצמצם את תופעת ההתעללות כלפי אוכלוסיית הזקנים בידי בני משפחתם ואחרים .

מתקיימים ימי עיון והרצאות סביב הנושא, למשפחות ולצוותים מקצועיים בעיר, מטפלות סיעודיות, אחיות קופות חולים , רופאים , משטרה ועוד.

 

קבוצת תמיכה למטפלים עקריים המטפלים בחולים דמנטיים

אחת לחודש מתקיים מפגש תמיכה לבני משפחה של חולים דמנטיים. את הקבוצה מנחה עובדת סוציאלית. מטרת קבוצת התמיכה היא להרחיב את הידע בנושא ויצירת מרחב תמיכה לבני משפחה המטפלים בבן משפחה דמנטי או עם ירידה קוגניטיבית ועל ידי כך להביא לשיפור איכות חייהם של בני משפחות של חולים דמנטיים ולהקלה מהעומס המוטל עליהם בהיותם המטפלים העיקריים.

הפעלת הקבוצה היא בשיתוף עם עמותת "עמדא"-לטיפול בחולים דמנטיים.

תעסוקת בית:                                                                                                              

מטרת הפרויקט – העשרת חייו של הקשיש המרותק לביתו, חיזוק ושיקום מיומנויות התפקוד, הגברת שביעות הרצון ומתן משמעות לחייו של הקשיש.

קשישים המרותקים לביתם בשל מצבם הסיעודי זוכים לביקור שבועי של  מדריכה חברתית הפועלת ביחד אתם להפגת בדידות, לתעסוקה ולבילוי משותף.

 

בעיר טירת כרמל פועלים מספר מועדונים חברתיים

ההשתתפות במועדונים מהם נהנים עולים חדשים וותיקים, קשישים עצמאיים, גימלאים צעירים שרק יצאו לגמלאות, הנהנים ממקום מיפגש חברתי, מהרצאות, סדנאות העשרה, טיולים ועוד.


מרכז יום לקשיש :

מרכז יום הפועל 5 ימים בשבוע. מתקבלים קשישים עצמאיים , תשושים ותשושי- נפש. יש הסעות הלוך ושוב, ארוחות בוקר וצהריים, פיזיוטרפיה, התעמלות, טיפולי שיניים, שירותי מספרה, הרצאות, העשרה, טיולים  ועוד.

כתובת מרכז היום לקשיש- רח' ז'בוטינסקי  75, טירת כרמל.


מרכז "רעות" :

נפתח לפני כשנה ומציע מגוון פעילויות חברתיות, לאזרחים וותיקים עצמאיים ופנסיונרים צעירים. יש מגוון גדול של חוגים, הרצאות, טיולים ופעילות נוספת לצורך הפגת בדידות, ניצול שעות הפנאי והעשרת תכני חייו של האזרח הוותיק.

כתובת מרכז רעות – רח' ז'בוטינסקי 41, טירת כרמל.


מועדון מופ"ת לניצולי שואה-"מועדון קפה אירופה" :

מועדון מופ"ת הינו מועדון הנותן מענה חברתי, תעסוקתי והזנה לקשישים עצמאיים וזכאי חוק סיעוד.

במסגרת המועדון יש פעילות חברתית וטיפולית המיועדת לקשישים ניצולי שואה, והוא פועל במבנה של "מרכז רעות", בימים א' ג' ה', בשעות הבוקר עד הצהריים. במקום יש ארוחות והסעות.

הפעילות במועדון מגוונת וכוללת ארוחות, הרצאות, טיולים, הצגות, פעילויות חברתיות, לימודי עברית ושפות נוספות ,קיום מפגשים עם בני נוער וצעירים, ומהווה מקום מפגש חברתי במטרה להעשיר את חייהם החברתיים ואת שעות הפנאי של המשתתפים.

 

מועדון לקשישים עולי אתיופיה:

מועדון חברתי הפועל במבנה של "מרכז רעות" לשם מגיעים קשישים בני העדה האתיופית במטרה לסייע בקליטתם ושיפור רווחתם של הקשישים בני העדה האתיופית, ע"י ביקורים במסגרת מועדון חברתי.

המועדון פועל 3 פעמים בשבוע, ימים א' -ג' בשעות הבוקר. וכולל תכנים של העשרה, הרצאות בנושאי בריאות ומסורת בשפה אמהרית, לימוד עברית, יהדות, ידיעת הארץ, פעילות גופנית, חוגי אומנות, טיולים ועוד.

בנוסף לפעילות השוטפת במועדון הקשישים נהנים מליווי של עובדת סוציאליות בנושאים של מימוש זכויות ופנייה לרשויות ולגורמים שונים.

 

"בתים חמים" :

בעיר פועלים 2 "בתים חמים" המופעלים בבתים פרטיים של אזרחים וותיקים מהישוב, אשר פתחו את דלת ביתם ואת ליבם למפגשים חברתיים אחת לשבוע, על כוס קפה וכיבוד קל בשעות הבוקר. במיפגשים יש פעילויות העשרה, חגיגות חגים ומועדים, ימי הולדת, לימוד משותף ועוד.

 

"זקן פעיל ומעורב הוא זקן בריא יותר, מאושר יותר ובעל איכות חיים טובה יותר"

סדנת הכנה לפרישה

חוג טקסטיל

חוג ריקודי בטן