04-8573232

נוער וצעירים

אהלן חבר'ה מה עניינים ? ? ?
הגעתם לעמוד הכי נוצ"ץ באתר של המחלקה לשירותים חברתיים..
כאן תוכלו לקבל מידע על התכניות והפרויקטים שאנו מפעילים עבור נוער וצעירים, לשאול בכיף ולקבל מענה מהיר ומקצועי.
נשמח לשמוע מכם !
ואגב לסקרנים שביניכם, נציין שהמילה נוצ"ץ היא  ראשי תיבות של המילים: נוער, צעירים וצעירות.

 


מי אנחנו ? ומה תפקידנו ?
צוות יחידת נוצ"ץ, מורכב מתשעה עובדים יחד עם מנהלת הצוות העומדת בראש היחידה. הצוות הכולל עובדים סוציאליים, מדריכים מקצועיים, מרכזים את תחום הנוער והצעירים במחלקה. היחידה מעניקה מענה פרטני וקבוצתי במסגרת פרויקטים ותכניות שונות המיועדות לנוער וצעירים בגילאי 18-26.  המענה ניתן לאוכלוסייה הזקוקה לתמיכה וליווי בתהליך ההתבגרות של חייהם, כמו גם בני נוער וצעירים במצבי סיכון ומצוקה.

הרציונל מאחורי העשייה שלנו..

התפיסה המקצועית של היחידה דוגלת בקידום תפקוד הנער/ה והצעיר/ה המצויים במגוון תחומי החיים. היחידה דוגלת בזיהוי הצרכים הקיימים בקרב האוכלוסייה, ומתן מענה ישיר מול הנער/ה ומשפחתו או עקיף דרך בית הספר ושירותים נוספים.
העבודה עם הפונים מבוססת על ההכרה שניתן לייצר שינוי רק מתוך רצון ושיתוף פעולה. לכן ניתן לעבוד רק במידה ויש רצון מהצד השני. עם זאת, לא תמיד יבחרו בני הנוער והצעירים לפנות עצמאית לקבלת עזרה ולכן מושקעת אנרגיה רבה בחיזור באופן עקבי ויצירתי כדי לאפשר יצירת קשר והנעת רצון פנימי לשינוי.

אנחנו מאמינים שעם רצון, נחישות והתמדה יחד עם העורף והמענים שלנו, כל אחד יכול להגשים את חלומו והשמיים הם הגבול.


התכניות והפרויקטים שלנו:

ככלל, כל נער ונערה תושבי העיר מוזמנים לפנות אלינו, בבקשת עזרה פרטנית ומשפחתית עבור הקשיים והמצוקות איתם מתמודדים. המענה יינתן על ידי עו"ס אישית אשר תלווה מקרוב.

מעבר לכך המרכז שלנו מציע מספר תכניות אשר נותנות מענה ייחודי יותר:

 

 • בית חם לנערות
  מסגרת טיפולית בקהילה שמטרתה להעניק מרחב בטוח, מכיל ומקדם עבור נערות בגילאי  12-15 אשר חוות קושי חברתי או רגשי. המענה הינו לתקופה של עד שנה וחצי, כאשר יש אפשרות במקרים חריגים להאריך את משך השהות. מסגרת זו קיימת בטירת כרמל למעלה מ-20 שנה הבית החם יכול לתת מענה עבור 15 נערות, המסגרת פועלת יומיים בשבוע, בימים ראשון ושלישי לאחר שעות בית הספר עד השעה 19:00. צוות הבית החם מורכב מעו"ס, מדריכה, סטודנטית ואם בית. בבית החם אווירה מאוד ביתית
 • מעגל בנים:
  פרויקט חדש המתקיים בתוך בית ספר אריאל עבור תלמידי שכבת ט', המהווה חלק מתכנית המכונה "שמונה עד שמונה". משתתפי התכנית מקבלים מעטפת חברתית-רגשית המעניקה תחושת ביטחון, מאפשרת צמיחה אישית ותורמת לגיבוש הקבוצתי. רציונל התכנית הוא להביא את הנערים המשתתפים בתכנית להכיר בכוחותיהם הפנימיים, אמונה בעצמם, ולימוד דרכי התמודדות יעילות עם אתגרים שונים.

 

 

 1. קבוצת להט"ב:
  פרויקט שמטרתו  להקל על רווחתם של הנערים והנערות מקהילת הלהט"ב בתוך בתי הספר. כחלק מכך מטפל עו"ס מהיחידה בנערים/ות אשר מופנים וזקוקים לתמיכה וליווי סביב נושא זה. כיום עדיין יש התייחסות מצומצמת לתחום מצד משרד החינוך, ולא מתקיים מספיק שיח מול התלמידים ובין צוות בית הספר סביב נושא זה. לכן מצאה לנכון המחלקה לשירותים חברתיים בעיר, באמצעות יחידת נוצ"ץ, להיכנס למשבצת זאת ולתת מענה לכל אותם נערים ונערות מקהילת הלהט"ב.

 

קבוצות הורים למתבגרים: 
מתוך צורך שעלה מהשטח, נפתחת השנה בפעם השנייה קבוצת הורים במטרה לתת להורים מענה רחב ככל שניתן בהתמודדות עם דילמות ושאלות הקשורות לגיל ההתבגרות. לסירוגין נפתחת אחת לשנה גם קבוצת הורים לנערים עם בעיות קשב וריכוז. כך שיוכלו להבין טוב יותר את ילדיהם ולספק להם את המענים הנכונים. כמו כן, ההורים מקבלים כלים פרקטיים כיצד להתמודד באופן מיטבי עם צריכהם של בנם/בתם. בקבוצה שתהפוך לכוח תמיכה עבור ההורים יינתן ידע עדכני על ידי מרצים מן השורה הראשונה וכמו כן תהיה אפשרות להביא את הקשיים הפרטיים שלכם יחד עם תרגול ומתן כלים פרקטיים. עיריית טירת כרמל באמצעות המחלקה לשירותים חברתיים ויחידת נוצ"ץ  יחידת נוצ"ץ מפעילים קבוצה זו, מתוך אמונה שהתנהלות נכונה וקשובה לצרכי הנערים על ידי המבוגרים האחראיים, מצמצמת משמעותית את רמת הסיכון.

 

 • הגל שלי:
  פעילות העצמה דרך גלישת גלים המיועדת לנערים ונערות בסיכון הגרים בטירת כרמל, הנערים/ות מתקבלים לתכנית לאחר שעברו מיונים. זוהי תכנית ייחודית לקידום נוער בסיכון, המשתמשת בגלישת גלים ככלי חינוכי. מטרתה לפתח יכולת לא לוותר, להתמיד ובסוף להצליח, כמו בים כך בחיים. התוכנית מתבצעת בשיתוף פעולה של מספר גורמים בטירת כרמל, יחידת נוצ"ץ מממנת מחצית מהתקציב של הפרויקט, מסייעת בגיוס בני הנוער לתכנית ועוקבת אחר הנערים שבתכנית.

 

 

תכנית יתד עבור צעירי העיר:
יתד היא תכנית לאומית לקידום צעירים וצעירות במצבי סיכון, אשר יצאה לדרך בשנת 2017. יתד שמה לה מטרה לסייע לצעירים וצעירות אלו לממש את זכויותיהם, לסייע בסיפוק צרכים, פיתוח אישי ושילוב מתאים ונכון עבורם בחברה ובקהילה. עיריית טירת כרמל באמצעות המחלקה לשירותים חברתיים ויחידת נוצ"ץ, פתחה השנה את תכנית יתד לצעירים וצעירות תושבי העיר.

התכנית מורכבת משלוש תכניות משנה:

 1. אפיקים תכנית המיועדת לצעירים וצעירות תושבי העיר, רווקים בגילאי 18-27, המתלבטים בין אפשרויות תעסוקה ולימודים, ושואפים ליצור שינוי תעסוקתי ועתיד טוב יותר.
  התכנית מעניקה ליווי אינטנסיבי ארוך טווח  ,ומורכבת ממפגשים פרטניים וקבוצתיים כאחד. משך התכנית 18 חודשים.
 2. מרחב לקידום תעסוקה – תכנית שנועדה ללוות כל צעיר וצעירה בתהליכי ליווי פרטניים לשם השתלבות מיטבית בעולם העבודה (ללא עבודה קבוצתית). במטרה להציג בפניהם אפשרויות נוספות ולפתוח בפניהם הזדמנויות שלרוב חסומות בפניהם.  משך התכנית 12 חודשים.
 3. מעגל צעירות – פרויקט חדש הפונה לנשים צעירות רווקות בגילאי 18-27 ( חריגות עד גיל 30) המעוניינות לקחת חלק בקבוצה תהליכית המתקיימת פעם בשבוע במרכז נוצ"ץ בשעות אחה"צ. מטרת הקבוצה היא לייצר מסגרת מעשירה ועוטפת עבור הצעירות. לאורך פעילות הקבוצה יתקיימו סדנאות אורח בתחומים שונים.
  לתכנית יתד ניתן להירשם גם באמצעות הקישור הבא: https://yated.org/532-2/

מתלבטים מה לבחור ? זקוקים לעצה ? רוצים לברר משהו על מגוון התכניות שלנו ?
דברו איתנו !

בנוסף, אם אתם מכירים/ות נער/ה צעיר/ה שיכולים להיעזר בשירותים שלנו, אל תהססו. צרו קשר עוד היום !

הערה: התכניות הינן ללא עלות, אך דורשות מחייבות והתחייבות לתהליך.

מחכים לכם !

 

 

 

סדנא חוויתית של עיצוב ועיטור כפכפי אווינס