04-8573232

עובדי העירייה בהקרנת הסרט הדוקומנטרי שמוגלץ'

השבוע אירחה הספריה העירונית בניהולה של ליאור אביבי  אירוע מרתק לאנשי מקצוע ולנציגי קהילת יוצאי אתיופיה בעיר אשר עסק במסע העליה והקליטה של בני העדה  בחברה הישראלית. האירוע, בהנחייתה של שושי לאו, עו"ס קהילתית במחלקה לשירותים חברתיים, כלל הקרנת סרט דוקומנטרי שמוגל'ץ (מתרגום לאמהרית=המגשרות), שגולל את סיפורן של שלוש נשים יוצאות אתיופיה, מעלייתן כילדות והפיכתן כל אחת לנשים מובילות שינוי בקהילה על רקע גלי המחאה של הקהילה בשנים האחרונות. לאחר הסרט התקיים שיח עם הבמאי, נעם דמסקי, על המפגש האישי והמקצועי שלנו עם הקהילה האתיופית.
ראש העיר מר אריה טל  שכיבד את האירוע בנוכחותו, הדגיש את הייחודיות של טירת כרמל כעיר קולטת עלייה, מארצות שונות ומגוונות החל משנות ה-50 ועד היום ושיתף בתחושת הזרות האישית כילד שחי בסביבה רב תרבותית אך עם זאת קהילתית ומחוברת.  האירוע הינו פרי שיתוף פעולה של המחלקה לשירותים חברתיים והרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול – ביטחון קהילתי, כחלק מתכנית "דרך חדשה" – תכנית פעולה רב-משרדית של ממשלת ישראל לשילוב הקהילה האתיופית בחברה בישראל.  מטרת התכנית במשרד לביטחון הפנים הינו "שיפור האמון ושיתוף הפעולה בין קהילת הישראלים יוצאי אתיופיה ומשטרת ישראל והורדת רמת האלימות וההתנהגות האנטי חברתית בקרב האוכלוסייה". לדברי ליאת קרביץ קלאורה, מנהלת הרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול- ביטחון קהילתי, הניסיון שנצבר מלמד שתכניות מניעה חייבות להתקיים בעבודה רגישת תרבות לקהילת יוצאי אתיופיה. אפקטיביות התכניות הינה פועל יוצא של שיתופי פעולה, איגום משאבים, שיח קהילתי, והיענות חברי הקהילה להשתלב בהן. רחל קטנר, עו"ס רכזת יחידת שלום המשפחה מזרח  במחלקה לשירותים חברתיים , ציינה בדבריה את עשייתו של מרטין לותר קינג שנודע כגיבור המאבק למען זכויות אדם ומניעת גזענות בארצות הברית וחלם על היום בו ילדיו יחיו יום אחד באומה בה הם לא יישפטו על פי צבע עורם, אלא ע"פ אישיותם. כך גם אנחנו, אנשי המקצוע בטירת כרמל, פועלים ברגישות תרבותית והבנה כי המשימה מאתגרת, מורכבת ודורשת חשיבה והתאמת מסרים ומענים.

הצפייה בסרט פתחה בפנינו זווית נוספת להבין את האתגרים שאיתם מתמודדים יוצאי אתיופיה בחייהם בישראל וחשיבות ראייה מקצועית רגישת תרבות לכל אדם שעומד מולנו כדי שנוכל לתת שירות יותר מקצועי ויעיל ככל האפשר. בימים אלה, בהמשך לפנייה של "שמגלוץ' שנבחרו עם הקהילה, אנו נערכים להקים צוות משימה שיורכב מנציגי המשטרה, מרכז תפנית, הרווחה ושותפים נוספים, ויחד נבחן דרכי התמודדות מיטביים לפתרון סכסוכים והנגשת הטיפול ביוצאי העדה.