04-8573232

מחזור שלישי של 'שומרות הסף' הסתיים בהצלחה

ברכות למתנדבות המתמידות, שסיימו השבוע הכשרה של 'שומרות הסף', במסגרת פרויקט ייחודי המשותף ל"מרכז תפנית" למניעה וטיפול באלימות במשפחה , מטעם המחלקה לשירותים חברתיים ולרשות לביטחון קהילתי.

 פרוייקט "שומרי הסף"  מבוסס על  מודל המכיר בידע המצוי בידי אנשים שונים בקהילה כגון אזרחים שכנים, עוברי אורח, ובעלי מקצוע נותני שירותים מתחומים שונים, וביכולתם לזהות ולהגיש עזרה במצבים מסכני חיים. ההנחה היא כי בחיי היומיום, אלה הנחשפים להתנהגויות כמו אלימות כלפי נשים, אינם בהכרח אנשי מקצוע שתפקידם הרשמי הוא להתערב ולתת מענה.

הפרויקט שהתקיים ב"מרכז תפנית" בהנחייתם של סטודנטים לעבודה סוציאלית בתחום האלימות במשפחה,  כלל הכשרה מקיפה, בת 5 מפגשים וכלים להערכה ומדידה, בשיתוף הרשות לביטחון קהילתי. לקבוצה נבחרו נשים שעובדות ופועלות בסביבה של נשים אחרות ועשויות להיחשף בעבודתן לנושא האלימות במשפחה. 

תכנית ההכשרה כללה העברת מידע בנושאי מעגל האלימות, נורות אדומות בזיהוי קשר אלים, ופירוט לגבי סוגים שונים של אלימות המאפיינים קשר זוגי אלים. בתכנית שולבו מפגשים עם מרצים חיצוניים שסיפקו כלים על האופן בו רצוי או צריך להגיב כאשר המשתתפות נחשפות לאשה במצוקה.

מתוך דברי אחת המשתתפות: "הדברים שלמדנו פה מלווים אותי וזה עזר לי לשים לב לדברים ולנורות אדומות"; "המפגש על הקשבה היה מאוד משמעותי עבורי, למדתי להקשיב"; "הסדנא עזרה לי גם בחיים האישיים וגם קיבלתי כלים לעזור לאנשים בעבודתי".

לדברי ויקי וצח, הסטודנטים מובילי הפרויקט: "אנו רואים חשיבות גדולה במתן כלים לקהילה, למען זיהוי והתערבות במצבי אלימות במשפחה. במיוחד בשנה האחרונה, עם התפתחות משבר הקורונה, שהביא משפחות רבות להקצנה ביחסים, עלייה במתחים לאור קשיים כלכליים. ריבוי הסגרים והבידודים גרמו לך שבכוחה של הקהילה לייצר שומרי סף, אלה יתנו את המענה הראשוני בעת משבר".

ניתן לפנות למרכז תפנית לקבלת סיוע וליווי מקצועי  לנשים ולגברים, אשר מתמודדים עם אלימות זוגית ולילדים החשופים לאלימות בין הוריהם ע"י צוות עובדים סוציאליים המומחים בתחום. לתיאום פגישה ניתן להתקשר:  04-6803380.

ברכות למתנדבות המתמידות, שסיימו השבוע הכשרה של 'שומרות הסף', במסגרת פרויקט ייחודי המשותף למרכז תפנית, מטעם המחלקה לשירותים חברתיים ולרשות לביטחון קהילתי. 

הפרויקט מיושם בטירת כרמל, זו השנה השלישית, בהובלת סטודנטים לעבודה סוציאלית במרכז תפנית. לאחר בניית הכשרה מקיפה, בת 5 מפגשים וכלים להערכה ומדידה, בשיתוף הרשות לביטחון קהילתי. נבחרו לקבוצה נשים שעובדות ופועלות בסביבה של נשים אחרות ועשויות להיחשף בעבודתן לנושא האלימות. ההכשרה כללה העשרת ידע בנושאי מעגל האלימות, נורות אדומות וסוגים שונים של אלימות, שיכולים להופיע במערכת הזוגית. כמו כן מפגשים עם מרצים חיצוניים שסיפקו כלים על האופן בו רצוי או צריך להגיב כאשר הן נחשפות לאשה במצוקה.

ניתן לפנות למרכז תפנית לקבלת סיוע לנשים ולגברים, אשר מתמודדים עם אלימות זוגית. כמו כן, ניתן טיפול לילדים החשופים לאלימות בין הוריהם ע"י צוות עובדים סוציאליים המומחים בתחום. לתיאום פגישה: 04-6803380.