04-8573232

פשוט לדבר על זה- מיניות בריאה.

לאחרונה נהנו תלמידי בי"ס אריאל ממפגש מלמד וחשוב בנושא מיניות בקרב מתבגרים, מטעם הרשות לביטחון קהילתי בטירת כרמל. המפגש, בהנחיית אלעד חמיאל, קרימינולוג קליני במקצועו, הינו חלק מתכנית חינוכית מערכתית של הצוות החינוכי בבית הספר על מנת להעניק לבני הנוער תפיסות בריאות אודות מיניות, ודגשים לבניית קשר זוגי חיובי עם בנות המין השני. בנוסף, החשיפה למסרים לא בריאים אליהם אנחנו נחשפים באמצעי המדיה השונים) רשתות חברתיות, תוכניות טלוויזיה ותכנים פורנוגרפיים (שיכולים לפגוע ביכולת שלנו לבנות תפיסה בריאה אודות מיניות.

גם תלמידי בי"ס שיפמן יצפו בקרוב בהצגה "אמרתי לא" מבית אבגי הפקות, שעוסקת באחריות לאחר, שיוויון מגדרי והצבת גבולות. ההצגה כחלק מתהליך חינוכי, שמועבר ע"י צוות ביה"ס והיועצות המטרה להקנות ידע בתחום מיניות בריאה ולהתמודדות עם אתגרי גיל ההתבגרות. 

בפעילויות אלו חתמנו סדרה של אירועי הסברה מטעם הרשות לביטחון קהילתי בסימן מיניות בכלל ופגיעות מיניות בקרב ילדים בפרט. התקיימו הרצאות מקוונות הן להורי יסודי והן להורי מתבגרים, שעסקו באופן בו נראית המיניות בקרב בני/בנות נוער בעידן היום בעידן הדיגיטלי כשהרבה מידע, לא מותאם גיל, חשוף לילדינו.  אלכוהול כגורם המוריד עכבות, חיזור, מערכות יחסים, , רשתות חברתיות, חשיפה לפורנו, מהי מיניות בריאה וכיצד מחנכים למיניות בטוחה ובריאה, איך אנו מפתחים ומקדמים את השיח עם המתבגרים שלנו בנושא המיניות ומתגברים על הבושה- איך ומה שואלים? כיצד עונים והכי חשוב איך אנו מגיבים בפועל.

גם צוות הנוער ביישוב קיבלו שיעור חשוב על האופן בו כדאי לדבר עם מתבגרים על מיניות בריאה, בהכשרה בהנחיית אלפי גלברד, פסיכולוג בהכשרתו וכותב הספר 'כל השאלות נכונות'. בשיח עם מתבגרים על מיניות, לנערים יש היום הרבה מאד ידע על מיניות. ידע שלרוב הוא לא נכון, לא מותאם לשלב ההתפתחותי שלהם, ולפעמים אף אלים ומזיק. עלינו מוטלת האחריות, כמבוגרים האחראים, ליצור שיח בריא אודות מיניות, להקנות לדור הצעיר את הכלים להתמודד עם המסרים המורכבים והבעייתיים שהם מקבלים מהסביבה ומהחשיפה שלהם למדיה. זאת גם על מנת למנוע מהטרדה או פגיעה באחרים שנעשות מתוך חוסר מודעות וחוסר הבנה למעשיהם.

פגיעה מינית משפיעה על האדם ללא קשר לזמן התרחשותה, כך שפגיעה בגיל הילדות עשויה להשפיע על טיב החיים של האדם הבוגר וסביבתו. חשוב לציין כי בטירת כרמל קיים שירות עירוני לתושבים המספק טיפול לנפגעי ולנפגעות תקיפה מינית, לבגירים בגילאי 18 ומעלה. הטיפול מאפשר לעבד את טראומת הפגיעה ולייצר חיים ברווחה אישית ונפשית. ניתן לפנות, באופן עצמאי, למירב בועז, מרכזת התכנית במרכז 'תפנית' בטלפון 04-6803380. השירות ניתן ללא עלות ע"י מטפלות עם מומחיות לטיפול בפגיעות מיניות, מטעם המחלקה לשירותים חברתיים.